◄◄◄ الرئيسية - الصحافة

تصريحات بثتها وكالة الأناضول، ونشرها موقع هاكيميت التركي للأستاذ جابر الحرمي، تحت عنوان: "القضية الفلسطينية هي قضية الأمة"

Hakimiyet

تاريخ النشر: 28 ابريل 2014.

Katar Eş-Şark Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Harmi

İSTANBUL (AA) - FADİ İSSA

 

Katar merkezli Eş-Şark gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cabir el-Harmi, ülkeler arasındaki "görüş ayrılığına" rağmen  Suriye krizinin Körfez ülkelerinin önceliği olmaya devam edeceğini söyledi.

Harmi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Körfez ülkeleri arasında geçen haftalarda yaşanan gerginliği "görüş ayrılığı" şeklinde niteleyerek, Katar ve Suudi Arabistan arasındaki koordinasyonun devam ettiğini, bunun da "Suriye halkını en çok destekleyen ülkeler olmalarından kaynaklandığını" söyledi.

Harmi, Suriye meselesinde bir ayrılığa düşmenin söz konusu olamayacağını vurgulayarak, "Suriye krizi Körfez ülkelerinin önceliği olarak kalacak" diye konuştu.

- "Filistin davası rejimlerin değil, ümmetlerin davasıdır"

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) Mısır ve Suudi Arabistan'da "terör örgütü" listesine alınmasının, Hamas ile bağlantısı sebebiyle "Filistin meselesini" etkilemesine ilişkin ise Harmi, "Bu karar, ne olursa olsun İslam alemini Filistin halkına destek vermekten alıkoyamaz. Bu noktada, İhvan'ın Filistin meselesinde gösterdiği tarihi rolü görmezden gelemeyiz" ifadelerini kullandı.

Mısır halkının Refah Sınır Kapısı'nın açılmasını sağlayarak, Gazze'ye uygulanan ablukanın delinmesine yardımcı olacağını ümit ettiğini dile getiren Harmi, "Filistin  davası rejimlerin değil, ümmetlerin davasıdır" görüşünü dile getirdi.